Fundusze Unijne NFOŚiGW
Strona główna/Aktualności/Bezpieczna woda z bolesławieckich wodociągów

Bezpieczna woda z bolesławieckich wodociągów

24 Czerwca 2020

Dostęp do czystej i bezpiecznej wody pitnej jest podstawową potrzebą i prawem człowieka. My mamy to szczęście, że Bolesławiec, Lwówek Śląski i Wleń leżą na obszarach bogatych w zasoby wody podziemnej. Całą wodę PWiK Bolesławiec pozyskuje ze studni głębinowych o głębokości ponad 30 m, a najgłębsza studnia, na ujęciu Modłowa w Bolesławcu, ma głębokość ponad 100 metrów. Ze studni głębinowych jest ujmowana woda również w Lwówku Śląskim i Wleniu.

Dzięki inwestycjom z ostatnich lat zbudowaliśmy jeden zintegrowany system zaopatrzenia w wodę obejmujący obszar Miasta i Gminy Bolesławiec oraz Gminy i Miasta Lwówek Śląski. System jest oparty na wydajnych, zmodernizowanych ujęciach wody o możliwościach produkcyjnych znacznie przekraczających zapotrzebowanie. Aktualnie wykorzystujemy około 40 % tych możliwości. Dzięki wdrożeniu nowoczesnego monitoringu strat wody obniżyliśmy poziom strat wody do jednego z najniższych wskaźników w Polsce, tj. nieco ponad 6%, w związku z czym, możemy z pełną odpowiedzialnością i satysfakcją powiedzieć, że wody nie marnujemy.

Mycie rąk podstawową zasadą higieny

Zachęcamy Państwa serdecznie do korzystania z wody wodociągowej bez specjalnych ograniczeń. Teraz jest to szczególnie ważne, bomusimy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny. Ponadto zachęcamy do swobodnego, aczkolwiek racjonalnego, podlewania ogrodów i trawników. Woda, którą oddajemy do środowiska podlewając rośliny nie marnuje się. Ona wraca do obiegu w przyrodzie. Bezustannie krąży, odżywiając rośliny, dzięki którym mamy więcej tlenu, więcej cie

Podlewanie ogrodu

nia w upalne dni, łagodniejszy mikroklimat i piękniejsze otoczenie naszego domu. Woda, którą zasilimy nasz ogród wróci do nas w postaci dorodnych warzyw i owoców, kwiaty poprawią nasze samopoczucie i dadzą pożywienie owadom, a pod drzewami znajdziemy kojący cień. Ważne jest tutaj jednak racjonalne podlewanie ogrodu i trawników - najlepiej robić to wieczorem, w nocy lub rankiem i lepiej rzadziej i obficiej niż często i skromnie.

Zachęcamy również do picia wody z kranu. Szczególnie teraz w okresie panowania epidemii, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Nasza woda jest nadal bezpieczna i zdrowa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza brak zagrożenia dla systemów wodociągowych, jako formy rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warto ponownie przypomnieć, że całość wody pozyskiwanej przez naszą spółkę pochodzi ze studni głębinowych.

A więc woda jest całkowicie bezpieczna, nadal można ją pić bez przegotowania do czego zachęcamy.

do góry