Fundusze Unijne
Strona główna/Aktualności/Bezpieczna woda z bolesławieckich wodociągów

Bezpieczna woda z bolesławieckich wodociągów

24 Czerwca 2020

Dostęp do czystej i bezpiecznej wody pitnej jest podstawową potrzebą i prawem człowieka. My mamy to szczęście, że Bolesławiec, Lwówek Śląski i Wleń leżą na obszarach bogatych w zasoby wody podziemne. Całą wodę PWiK Bolesławiec pozyskuje ze studni głębinowych o głębokości ponad 30 m, a najgłębsza studnia, na ujęciu Modłowa w Bolesławcu, ma głębokość ponad 100 metrów. Ze studni głębinowych jest ujmowana woda również w Lwówku Śląskim i Wleniu.

Dzięki inwestycjom z ostatnich lat zbudowaliśmy jeden zintegrowany system zaopatrzenia w wodę obejmujący obszar Miasta i Gminy Bolesławiec oraz Gminy i Miasta Lwówek Śląski. System jest oparty na wydajnych, zmodernizowanych ujęciach wody o możliwościach produkcyjnych znacznie przekraczających zapotrzebowanie. Aktualnie wykorzystujemy około 40 % tych możliwości. Dzięki wdrożeniu nowoczesnego monitoringu strat wody obniżyliśmy poziom strat wody do jednego z najniższych wskaźników w Polsce, tj. nieco ponad 6%, w związku z czym, możemy z pełną odpowiedzialnością i satysfakcją powiedzieć, że wody nie marnujemy.

Mycie rąk podstawową zasadą higieny

Zachęcamy Państwa serdecznie do korzystania z wody wodociągowej bez specjalnych ograniczeń. Teraz jest to szczególnie ważne, bomusimy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny. Ponadto zachęcamy do swobodnego, aczkolwiek racjonalnego, podlewania ogrodów i trawników. Woda, którą oddajemy do środowiska podlewając rośliny nie marnuje się. Ona wraca do obiegu w przyrodzie. Bezustannie krąży, odżywiając rośliny, dzięki którym mamy więcej tlenu, więcej cie

Podlewanie ogrodu

nia w upalne dni, łagodniejszy mikroklimat i piękniejsze otoczenie naszego domu. Woda, którą zasilimy nasz ogród wróci do nas w postaci dorodnych warzyw i owoców, kwiaty poprawią nasze samopoczucie i dadzą pożywienie owadom, a pod drzewami znajdziemy kojący cień. Ważne jest tutaj jednak racjonalne podlewanie ogrodu i trawników – najlepiej robić to wieczorem, w nocy lub rankiem i lepiej rzadziej i obficiej niż często i skromnie.

Zachęcamy również do picia wody z kranu. Szczególnie teraz w okresie panowania epidemii, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Nasza woda jest nadal bezpieczna i zdrowa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza brak zagrożenia dla systemów wodociągowych, jako formy rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warto ponownie przypomnieć, że całość wody pozyskiwanej przez naszą spółkę pochodzi ze studni głębinowych. Tak więc woda ta jest całkowicie pozbawiona kontaktu z ewentualnym wirusem w przeciwieństwie do wody pobieranej np. z rzek

Nie mniej jednak zgodnie z zaleceniem służb sanitarnych, które zostało skierowane dla wszystkich przedsiębiorstw wodociągowych nie zależnie czy pobierają wodę ze studni głębinowych  czy z rzeki, my również stosując zasadę ostrożności rozpoczęliśmy proces dezynfekcji wody poprzez chlorowanie ale jak podkreślamy w dawce, która jest poniżej dopuszczalnej normy.

A więc woda jest całkowicie bezpieczna, nadal można ją pić bez przegotowania do czego zachęcamy.

do góry