Nie wyrzucaj śmieci do sieci
19 Lutego 2021Zdarza Ci się wylewać do toalety tłuszcz z patelni, wrzucać płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne lub resztki jedzenia?
Przeczytaj, dlaczego nie wolno tego robić.
Przyłącze kanalizacyjne ma głównie średnicę 15 cm, natomiast podejścia instalacji kanalizacyjnej w budynku mają odpowiednio - umywalki i zlewozmywaki 5 cm, a toalety 10 cm. Dlatego każdy większy przedmiot, jak pielucha, waciki, resztki jedzenia itp. może zahaczyć o coś w rurze i zablokować przepływ. Podobnie rzecz się ma z foliowymi torbami. Włosy potrafią zbierać się w większe kłębki i również powodować zatory. Resztki jedzenia wabią szczury w kanalizacji i wpływają na zwiększenie populacji tych gryzoni. Tłuszcz w kanalizacji twardnieje i osadza się na ściankach rur, zmniejszając i średnicę.
Wszystko to powoduje zatory z instalacjach wewnętrznych, w przykanalikach i w kanałach. Dość często zdarzają się również awarie przepompowni ścieków, spowodowane dostaniem się do wirnika pomp materiałów stałych - wszelkiego rodzaju szmat, gumowych przedmiotów czy materiałów budowlanych.
Zator oznacza brak przepływu ścieków w stronę oczyszczalni. Nie ma przepływu, ale jest ciągły napływ świeżych ścieków, które po wypełnieniu kanału wypływają ze studzienek kanalizacyjnych na powierzchnię lub, w skrajnych przypadkach, wypływają z przyborów sanitarnych na najniższej kondygnacji budynków.
W przypadku zatoru w instalacji wewnętrznej budynku lub w przydomowej przepompowni ścieków gromadzące się nowe ścieki mogą wypłynąć nawet przez toaletę lub kratkę odpływową.
Pamiętaj,
do toalety ma wstęp tylko ta trójka: papier, "jedynka" i "dwójka".