Fundusze Unijne NFOŚiGW
Strona główna/Aktualności/Nie wyrzucaj śmieci do sieci

Nie wyrzucaj śmieci do sieci

19 Lutego 2021

Zdarza Ci się wylewać do toalety tłuszcz z patelni, wrzucać płatki kosmetyczne, patyczki kosmetyczne lub resztki jedzenia?

Przeczytaj, dlaczego nie wolno tego robić.

Przyłącze kanalizacyjne ma głównie średnicę 15 cm, natomiast podejścia instalacji kanalizacyjnej w budynku mają odpowiednio - umywalki i zlewozmywaki 5 cm, a toalety 10 cm. Dlatego każdy większy przedmiot, jak pielucha, waciki, resztki jedzenia itp. może zahaczyć o coś w rurze i zablokować przepływ. Podobnie rzecz się ma z foliowymi torbami. Włosy potrafią zbierać się w większe kłębki i również powodować zatory. Resztki jedzenia wabią szczury w kanalizacji i wpływają na zwiększenie populacji tych gryzoni. Tłuszcz w kanalizacji twardnieje i osadza się na ściankach rur, zmniejszając i średnicę.

Wszystko to powoduje zatory z instalacjach wewnętrznych, w przykanalikach i w kanałach. Dość często zdarzają się również awarie przepompowni ścieków, spowodowane dostaniem się do wirnika pomp materiałów stałych - wszelkiego rodzaju szmat, gumowych przedmiotów czy materiałów budowlanych.

Zator oznacza brak przepływu ścieków w stronę oczyszczalni. Nie ma przepływu, ale jest ciągły napływ świeżych ścieków, które po wypełnieniu kanału wypływają ze studzienek kanalizacyjnych na powierzchnię lub, w skrajnych przypadkach, wypływają z przyborów sanitarnych na najniższej kondygnacji budynków.

W przypadku zatoru w instalacji wewnętrznej budynku lub w przydomowej przepompowni ścieków gromadzące się nowe ścieki mogą wypłynąć nawet przez toaletę lub kratkę odpływową.

Pamiętaj,

do toalety ma wstęp tylko ta trójka: papier, "jedynka" i "dwójka".

do toalety ma wstęp tylko ta trójka: papier,

do góry