Fundusze Unijne NFOŚiGW
Strona główna/Aktualności/#pijezkranu - Oszczędzaj! Kasę i przyrodę!

#pijezkranu - Oszczędzaj! Kasę i przyrodę!

6 Lipca 2021

Aktualizacja 14 lipca: Zakończyliśmy akcję zbierania plastikowych butelek i wymiany ich na butelki szklane #pijezkranu

Jesteście niesamowici! Zaledwie w tydzień udało się nam i Bolec.Info zebrać ponad 2,5 tysiąca plastikowych butelek i podarować Wam za nie ponad 250 wielorazowych, szklanych butelek na wodę z kranu.

Będziemy wymieniać butelki jeszcze tylko dzisiaj 12 lipca, do godziny 15:00, lub do wyczerpania puli szklanych butelek przeznaczonych na wymianę, co również może nastąpić dzisiaj.

To jeszcze nie jest koniec naszej i Bolec.Info promocji wody z kranu :)

Aktualne informacje o akcji znajdziedzie w mediach społecznościowych #pijezkranu :)

Chcesz dostać wielorazową, szklaną butelkę na wodę? Przynieś nam 10 plastikowych butelek półtoralitrowych!

Ola #pijezkranu (fot. Bernard Łętowski)Ola #pijezkranu (fot. Bernard Łętowski)

Wiesz, że 666 plastikowych butelek to 1000 litrów wody, za którą płacisz około 1000 zł?

A 1000 litrów tak samo dobrej do picia wody z kranu kosztuje tylko 3,92 zł…

 Nie przepłacaj, szanuj przyrodę, eliminuj plastik! 

Przynieś nam (do redakcji Bolec.Info lub do Biura Obsługi Klienta Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu) 10 pozbawionych naklejek, niezgniecionych, półtoralitrowych butelek plastikowych, a damy ci jedną, szklaną, wielorazową, dzięki której pijąc wodę z kranu kupisz i wyrzucisz mniej plastiku!

- W ramach akcji #pijezkranu chcemy namawiać bolesławian do picia wody z miejskiej sieci i rezygnacji z kupowania wód w plastikowych butelkach - mówi Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu, Józef Król. - Chodzi o ekologię i o pieniądze, które bolesławianie mogą zaoszczędzić.

- Razem z PWiK w Bolesławcu, spółką która z ochotą weszła w ten projekt, namawiamy do myślenia o wodzie i plastiku - mówi Marcin Marczewski, redaktor naczelny Gazety i Portalu Bolec.Info. - Nasz partner szykuje super niespodziankę dla młodych bolesławian, a butelki z plastiku zebrane w czasie akcji rozdawania szklanych butelek, będą wykorzystane w promocji używania butelek wielorazowych i picia wody z kranu.

Aby dostać szklaną wielorazowa butelkę wystarczy przynieść 10 półtoralitrowych plastikowych butelek niezgniecionych z nakrętkami i bez naklejek do Biura Obsługi Klienta PWiK przy ulicy Wojska Polskiego 6/1A w Bolesławcu (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00), lub do redakcji Bolec.Info przy ulicy Bohaterów Getta 2 (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13).

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

Szczególnie w czasach epidemii należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Bolesławiecka woda, zwana Bolesławianką, jest smaczna, bezpieczna i zdrowa. Woda pozyskiwana przez nasze PWiK dla Bolesławian pochodzi ze studni głębinowych i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu.

A więc woda jest całkowicie bezpieczna, należy ją pić bez przegotowania. Nie zalecamy stosowania dodatkowych filtrów, bo źle eksploatowane mogą pogarszać jakość wody.

Bolesławiecka woda głębinowa jest czysta, pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych, jej mineralizacja odpowiada wodom źródlanym. Jest ona poddawana tylko podstawowym procesom uzdatniania - w filtrach wypełnionych naturalnymi kruszywami o właściwościach oczyszczających. Woda podawana do wodociągu jest badana zgodnie z z regulacjami w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i objęta stałym monitoringiem online, dzięki czemu PWiK może gwarantować jej jakość i przydatność do spożycia.

Bolesławianka pod względem ilości składników mineralnych należy do wód niskozmineralizowanych o zawartości wapnia (50 mg/l), magnezu (6 mg/l) i sodu (11 mg/l) zbliżonych do popularnych wód źródlanych dostępnych w butelkach. W takim razie po co kupować wodę butelkowaną, skoro mamy dostęp do pitnej wody w kranie przez 365 dni w roku?

- Bolesławiankę powinniśmy pić bez uprzedniego gotowania, ponieważ gotowanie powoduje wytrącenie, jakże cennych dla naszego zdrowia, minerałów wapnia i magnezu. Pod względem jakościowym spełnia ona wszystkie standardy krajowe i europejskie - mówi Józef Król, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bolesławcu. - Nie waham się powiedzieć: Nasza, woda Bolesławianka jest dobra i jest jednym z największych skarbów Bolesławca.

#pijezkranu nie z plastiku(fot. Bernard Łętowski)

Monitoring Bolesławianki od ujęcia do kranu

Woda trafiająca do bolesławieckich kranów jest wielokrotnie badana. Począwszy od monitoringu jakości wody w eksploatowanych warstwach wodonośnych, poprzez badania wody surowej ujmowanej w studniach, następnie bada się wodę uzdatnioną (metodą online i laboratoryjnie) kierowaną do sieci. To jednak jeszcze nie koniec badań.

Ostatni raz woda jest badana w punktach czerpalnych, czyli woda jest pobierana z kranów w różnych miejscach zlokalizowanych na terenie zaopatrywanego obszaru. W ten sposób przedsiębiorstwo ma pełen obraz jakości wody dostarczanej mieszkańcom miasta i gminy Bolesławiec.

Więcej o naszej akcji #pijezkranu i kolejnych jej odsłonach dowiesz się na stronach PWiK i Bolec.Info  a także na profilach facebookowych PWiK i Bolec.Info. Tabele z informacjami o jakości wody z poszczególnych ujęć PWIK znajdziesz TUTAJ. 

Ola #pijezkranuOla #pijezkranu (fot. Bernard Łętowski)

do góry