Fundusze Unijne NFOŚiGW
Strona główna/Aktualności/Sadzimy drzewa

Sadzimy drzewa

9 Grudnia 2021

Tereny zadrzewione spełniają przede wszystkim ważną funkcję ekologiczną - są płucami przestrzeni zurbanizowanych: produkując tlen i oczyszczając powietrze, podnoszą jakość życia mieszkańców. Rośliny, wszelkiego rodzaju - trawa i drzewa, krzewy i kwiaty - eliminują kurz i przemysłowe zanieczyszczenia powietrza, tłumią hałas i stabilizują temperaturę powietrza.

Największym naszym obiektem jest oczyszczalnia ścieków w Bolesławcu. Tam też od czasu jej modernizacji, zasadziliśmy najwięcej drzew. Na terenie oczyszczalni królują drzewa zimozielone - świerki i sosny, które przez cały rok stanowią naturalną barierę ochronną dla oczyszczalni. Natomiast wokół oczyszczalni sukcesywnie sadzimy drzewa liściaste, które oprócz produkcji tlenu w okresie wegetacji pełnią funkcję dodatkowej izolacji oczyszczalni od osiedli mieszkaniowych. W tym roku zasadziliśmy wokół oczyszczalni 200 sztuk tzw. oxytree, czyli paulowni. Są to drzewa o wyjątkowych właściwościach. Pochłaniają dziewięciokrotnie więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki drzew i dostarczają do powietrza więcej tlenu. Mają małe wymagania glebowe i bardzo szybko rosną osiągając w ciągu roku wysokość nawet do 4 m.

Każdego roku sadzimy około 200 drzew na naszych terenach. W roku 2021 liczba ta została podwojona. W ramach akcji #sadzimyDrzewa dla Bolesławca, przy współpracy z Urzędem Miasta Bolesławiec i Nadleśnictwem Bolesławiec zasadziliśmy z przedszkolakami i uczniami najmłodszych klas szkół podstawowych, 200 sadzonek jarzębiny. Nadleśnictwo przygotowało sadzonki jarzębu pospolitego, drzewa o pięknie pachnących kwiatach przyciągających owady i wspaniałych owocach, którymi w sezonie zimowym posilają się ptaki. Wspólne sadzenie drzew przyczynia się do zwiększenia zadrzewienia Bolesławca, będzie również wpływać na skutki zmian klimatu i zwiększenie bioróżnorodności. Spotkanie pozwoliło poszerzyć wiedzę uczestników na temat wielu gatunków roślin i zwierząt oraz roli drzew w życiu ludzi,  zwierząt i naszej planety.

do góry