Fundusze Unijne NFOŚiGW
Strona główna/Aktualności/Zapraszamy do Tężni Solankowej w Bolesławcu

Zapraszamy do Tężni Solankowej w Bolesławcu

22 Lutego 2022

Drodzy Mieszkańcy Bolesławca i Odwiedzający,

miło nam zaprosić Państwa na otwarcie Tężni Solankowej w Bolesławcu. Pierwszego marca, w parku przy ul. Głowackiego (pomiędzy galerią a biblioteką) o godzinie 13:00, Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman wraz z Prezesem Zarządu PWiK w Bolesławcu Sp. z o.o. Józefem Królem uroczyście uruchomią pierwszą w Bolesławcu publicznie dostępną, Tężnię Solankową.

W Bolesławcu mamy bardzo dobrą wodę, dostarczamy ją do Państwa mieszkań i domów, zachęcamy aby pić ją bezpośrednio z kranu pamiętając o jej walorach zdrowotnych.

     Budując Tężnię Solankową chcemy umożliwić Państwu korzystanie z innych zalet wody - wody solankowej. Nasza Tężnia wykorzystuje organiczną solankę z Zabłocia - miejscowości uzdrowiskowej.   Zabłocka solanka ma potwierdzone właściwości lecznicze i największą na świecie zawartość jodu - 875 razy więcej niż woda morska. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym tą solanką odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

      Tężniowy mikroklimat powstaje wskutek ociekania solanki po gałązkach tarniny, działania ruchu powietrza i parowania. Wytworzony mikroklimat charakteryzuje się dużą zawartością jodu, bromu, manganu, potasu, żelaza i innych mikroelementów.

       Umiejętne korzystanie z naszej Tężni Solankowej pomoże w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok, kataru, alergii, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i ogólnego wyczerpania organizmu.

      Spacerując po naszym pięknym mieście odwiedzajcie Tężnię Solankową, korzystajcie z jej mikroklimatu wdychając to lecznicze powietrze. Odpoczynek w tężni to czas przeznaczony dla naszego zdrowia.

      Obok tężni zainstalowaliśmy zdrój uliczny, z którego przy okazji inhalacji, można napić się zdrowej wody.

Tężnia Solankowa w Bolesławcu

do góry